open-navfaktor-logo
search
Mitovi
Najopasniji je virus na svijetu...: Laži o koronavirusu u koje odmah trebate prestati vjerovati
Dobro je, kažu stručnjaci, znati prepoznati fikciju od istine kada je u pitanju ozbiljna stvar poput koronavirusa.
Nedim Pobrić
11.03.2020. u 16:48
get url
text

Zato u nastavku pročitajte u koje biste laži, kojima smo ovih dana "bombardovani" na društvenim mrežama odmah trebali prestati vjerovati:

Mit – to je najopasniji virus na svijetu

Puno je drugih virusa koji imaju višu stopu smrtnosti od koronavirusa, prema riječima Ashish Sharama, ljekara iz medicinskog centra Arizona. Čak je i gripa opasnija jer je puno više ljudi u godini dobije.

Prema podacima ovogodišnja je sezona gripe zahvatila samo u Americi između 26 do 36 miliona ljudi. Također, virus Ebole je imao puno višu stopu smrtnosti, ako je upoređujemo sa koronavirusom.

Mit – Koronavirus se pojavio zbog supe od šišmiša

Nema dokaza koji bi podupirali ovu tvrdnju, iako je istina da se ovaj virus može pronaći kod šišmiša. Dr. Sharama ipak naglašava kako postoje glasine i to zbog videa koji je snimljen 2016. u Australiji , a u njemu vlogger jede supu od šišmiša te je on ponovo pušten u opticaj nakon pojave virusa i tako izazvao razne reakcije.

Mit – Postoje lijekovi koji pomažu

Ne postoji virus koji se može tretirati lijekovima, a koronavirus se tu ne izdvaja. Pomoći vam može sve što koristite kod bilo kojeg virusnog oboljenja, a to je tekućina, odmor i "izolacija" u domu kako se ne bi zarazio niko od prijatelja ili komšija.

Mit – Ako se "okupate" alkoholom možete spriječiti infekciju

Neke osobe vjeruje da je ovo tačno, da alkohol i dezinfekcijska sredstva mogu spriječiti zarazu, ali prema riječima dr. Frederick Davisa virus ulazi u organizam putem nosa ili usne šupljine, pa dezinfekcijska sredstva neće pomoći.

Mit – Kineski restorani su opasni

Iako su doživjeli veliki pad u broju posjetitelja, stručnjaci se slažu u jednom – nema razloga da ih izbjegavate.

- Virus nije rasist, a vi isto ne biste trebali biti - kaže dr. Caesar Djavaherian, iz San Francisca.

Mit – Paketi iz drugih država mogu biti kobni

I dalje traje proučavanje ovog virusa i načina na koji utječe na ljude. Većina virusa, poput koronavirusa, ne zadržava se na površini duže vrijeme, pojašnjavaju ljekari.

Mit – Ne smijete putovati nigdje

Izdana su upozorenja vezana za putovanja u krajeve gdje vlada epidemija, ali se ne odnose na mjesta koja nisu zahvaćena virusom. Istina je da WHO (Svjetska zdravstvena organizacija) savjetuje da se ukinu zabrane izlaska iz zemlje jer su se pokazale uzaludnim kada je u pitanju širenje epidemije. Ipak, ako ste bolesni, ne biste trebali napuštati zemlju, savjetuje WHO.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.