open-navfaktor-logo
search
Cvjeta crno tržište
Naučnici WHO-a upozorili: Zbog lažnih lijekova na tržištu mogli bismo imati paralelnu pandemiju
U sedmici u kojoj je Svjetska zdravstvena organizacija proglasila pandemiju koronavirusa, Operacija Pangea, Interpolova jedinica za borbu protiv globalnoga farmaceutskog kriminala, u samo sedam dana obavila je 121 hapšenje u 90 zemalja, što je rezultiralo zapljenom opasnih lijekova u vrijednosti od više od 14 miliona dolara.
15.04.2020. u 10:57
get url
text

Od Malezije do Mozambika, policija je konfiscirala više desetaka hiljada lažnih maski za lice i lažnih lijekova.

Distributeri tvrde da mnogi među njima mogu “izliječiti” zarazu koronavirusom.

- Ilegalna trgovina takvih lažnih medicinskih potrepština usred krize javnog zdravlja, potpuno je nepoštivanje ljudskih života - smatra glavni tajnik Interpola Jurgen Stock.

Po podacima WHO-a, lažna medicinska roba, u koju spadaju lijekovi koji mogu biti i kontaminirani, koji sadrže pogrešan ili nemaju aktivnog sastojka, ili im je istekao rok trajanja, na tržištu zemalja s niskim i srednjim primanjima vrijedi više od 30 milijardi dolara.

- Najbolji ishod je da takvi lažni lijekovi vjerovatno neće izliječiti bolest kojoj su namijenjeni i neće imati nikakvih posljedica - kaže Pernette Bourdillion Esteve, iz tima WHO-a koji se bavi falsificiranim medicinskim proizvodima.

No, istodobno upozorava da je "najgori mogući ishod da će oni aktivno nanijeti štetu zdravlju jer mogu sadržavati toksične sastojke."

Globalna farmaceutska industrija vrijedi više od bilion dolara. Golemi lanci opskrbe protežu se od ključnih proizvođača u Kini i Indiji, preko skladišta za pakiranja u Evropi, Južnoj Americi ili Aziji, do distributera koji lijekove šalju u svaku zemlju svijeta.

- Danas vjerovatno ništa nije toliko globalizano kao lijekovi - kaže Esteve.

No, kako se svijet sve više zatvara, lanac snabdijevanja već pomalo "puca".

Predstavnici nekoliko farmaceutskih kompanija iz Indije za BBC su kazali da sada funkcioniraju sa 50 do 60 posto uobičajenog kapaciteta.

S obzirom na to da indijske kompanije sa 20 posto učestvuju u opskrbi svih osnovnih lijekova za afrički kontinent, afričke države bit će posebno pogođene novonastalim stanjem.

Ephraim Phiri, apotekar u zambijskoj Lusaki, kaže da se nestašica već osjeća.

- Lijekova nam već ponestaje i mi ih nastojimo nadomjestiti, a zapravo smo nemoćni jer je vrlo teško doći do novih zaliha…, naročito lijekova poput antibiotika i onih za liječenje malarije – navodi Phiri.

Muku muče i proizvođači i dobavljači jer su sirovine za izradu tableta sada toliko skupe da neke kompanije jednostavno ne uspijevaju nastaviti s radom.

Jedan pakistanski proizvođač lijekova kaže da je ranije sirovine za antimalarijski lijek hidroklorokin nabavljao za oko 100 američkih dolara po kilogramu, no danas se cijena povećala na čak 1.150 američkih dolara po kilogramu.

I dok sve veći broj zemalja uvodi potpunu blokadu, problem ne predstavlja isključivo smanjena proizvodnja, već i povećanje potražnje jer ljudi u cijelom svijetu panično stvaraju zalihe osnovnih lijekova.

Kombinacija smanjene ponude i povećane potražnje, razlog je zbog kojega WHO upozorava na opasno povećanje proizvodnje i prodaje lažnih lijekova.

- Kad ponuda ne namiruje potražnju, stvara se okružje u kojemu će se potražnju pokušati nadoknaditi lažnim ili lijekovima slabije kvalitete - kaže Esteve.

Iz razgovora s farmaceutima i kompanijama za proizvodnju lijekova diljem svijeta, doznaje se da je trenutno na udaru globalna opskrba lijekovima protiv malarije.

Otkako je američki predsjednik Donald Trump spomenuo potencijal klorokina i srodnog mu derivata hidroksiklorokina u liječenju koronavirusa, globalno je porasla potražnja za ovim liekovima, namijenjenim liječenju malarije.

No, WHO upozorava da nema čvrstog dokaza po kojem su ti lijekovi uspješni u liječenju virusa koji uzrokuje COVID-19.

S ozbirom na povećanu potražnju, BBC je ustanovio da su već sada u opticaju velike količine lažnog klorokina u Demokratskoj Republici Kongu i u Kamerunu.

Antimalarijski lijek klorokin u uobičajenim okolnostima prodaje se u kutijama od po 1.000 tableta,a cijena im je četrdesetak dolara, dok ga lokalni farmaceuti u DR Kongu sada prodaju i po 250 američkih dolara.

Profesor Paul Newton, stručnjak za lažne lijekove sa Univerziteta Oxford upozorava da će se, s obzirom na dalji razvoj pandemije, distribucija lažnih i opasnih lijekova samo povećavati ako vlade globalno ne nastupe jedinstveno.

- Prijeti nam opasnost od paralelne pandemije - one nekvalitetnih i falsificiranih proizvoda, ako se svi ne angažiramo na globalnome koordiniranom planu. U protivnom korist od moderne medicine bit će u potpunosti izgubljena – kaže Newton.

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.