Oko zvijezde AB Aurigae nalazi se gusti disk prašine i plina u kojem su astronomi uočili istaknutu spiralnu strukturu s područjem na kojem vjerojatno tek nastaje planeta. Ova snimka mogla bi biti prvi dokaz nastajanja mlade planete, piše ESO.
- Do sada je identificirano više hiljada egzoplaneta, ali malo znamo o tome kako se oni formiraju- kazao je voditelj istraživanja, astronom Anthony Boccaletti sa Univerziteta PSL u Francuskoj.
Stručnjacima je već poznato da se planete rađaju u diskovima prašine koji okružuju mlade zvijezde, no ovo novo zapažanje pružit će im ključne informacije o samom procesu stvaranja planeta.
- Ako želimo zabilježiti točan trenutak nastanka planeta, moramo posmatrati vrlo mlade sisteme- rekao je Boccaletti.
Do sada astronomi nisu mogli snimiti dovoljno oštre slike takvih diskova da bi u njima uočili "zadebljanje" ili "čvor" koji bi mogao ukazivati na rađanje planeta.
Na najnovijim snimkama možemo vidjeti jasan spiralni disk prašine oko zvijezde AB Aurigae, koja je udaljena od nas 520 svjetlosnih godina. Spiralna formacija ovog tipa ukazuje na prisutnost planeta u nastajanju koji stvara poremećaje u disku u obliku vala. Kako se planeta okreće oko matične zvijezde, tako se ovaj val oblikuje u spiralni krak.
Vrlo svijetlo područje koje se nalazi blizu središta AB Aurigae jedno je od takvih mjesta na kojem vjerojatno nastaje planeta. Nalazi se na sličnoj udaljenosti od matične zvijezde kao što je Neptun udaljen od Sunca.