open-navfaktor-logo
search
Protivzračna odbrana
Ukrajini stiglo upozorenje iz Bijele kuće
Dužnosnici Bijele kuće i Pentagona upozorili su da Sjedinjene Države uskoro neće moći isporučivati ​​projektile za ukrajinske sisteme protivzračne odbrane Patriot.
09.01.2024. u 09:05
get url
text

Kao razlog se navode visoka cijena (dva do četiri miliona dolara po komadu) i velika potrošnja tokom rata.

Od početka rata u februaru 2022. Rusija je lansirala više od 3.800 dronova i 7.400 projektila na ukrajinska mjesta i gradove. U isto vrijeme, Ukrajina je postala poligon za testiranje niza sustava protuzračne obrane, piše New York Times.

Njihova sofisticiranost varira od Stingera, montiranih na kamione, i protivzračnih topova kratkog dometa, poput Geparda njemačke proizvodnje, do složenih sistema većeg dometa, poput SAMP/T dizajniranog u Francuskoj, koji može pogoditi metu udaljenu 100 kilometara. Tu je i Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-zrak ili NASAMS, koji zajednički proizvode Sjedinjene Države i Norveška.

Samo su Patrioti dizajnirani za suzbijanje balističkih projektila, a od trenutka kada je prvi Patriot stigao na linije borbe, preoblikovao je bitku za nebo, piše NYT.

U maju i junu, tokom nekih od najsloženijih ruskih napada, koji su uključivali dronove, krstareće rakete, balističke rakete i hipersonične rakete, dva ukrajinska Patriota oborila su sve 34 balističke rakete koje je Rusija ispalila na Kijev, navodi se u izvještaju Centra za strateška istraživanja, istraživačke organizacije sa sjedištem u Washingtonu.

Moćni radar Patriota ima domet od preko 150 kilometara i može pratiti do 100 ciljeva odjednom, prema izvještaju Kongresne istraživačke službe. Njegov radar također pruža podatke o navođenju projektila za više projektila presretača i otporan je na elektroničko ometanje.

 

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.